zasady IBJJF

Kimono (Gi) na zawody BJJ. Zasady IBJJF i UAEJJF

Przyszedł ten chwalebny dzień, kiedy zdecydowałeś, zdecydowałaś się aby zmierzyć się na macie podczas zawodów. Z pewnością masz 1000 pytań, ale jednym z nich są zasady dotyczące Gi. Jeśli zawody toczą się wedle wytycznych IBJJF lub UAEJJF poniżej znajdziesz to czego potrzebujesz by nie zaliczyć żadnej wtopy. Miłej lektury!

Wymagania dotyczące strojów związane z Jiu-Jitsu różnią się nieco w zależności od organizacji. Poniżej przedstawiam przetłumaczone wytyczne dla strojów w IBJJF, UAEJJF oraz zmiany, które IBJJF wprowadzi w 2024 roku.

Wymagania dotyczące Kimona(Gi) według IBJJF (Międzynarodowej Federacji Brazylijskiego Jiu-Jitsu)

Materiał Gi: Strój powinien być wykonany z bawełny lub materiału podobnego do bawełny. Materiał nie może być zbyt gruby lub twardy, aby umożliwić przeciwnikowi chwytanie. Dla młodzieży, dorosłych, mistrzów i seniorów, strój wykonany z tkaniny tkanej jest obowiązkowy. Zwróć uwagę na prawidłowe rozmiary Gi na zamieszczonej grafice.

Kolor i naszywki Gi: Strój musi być jednokolorowy (biały, niebieski lub czarny). Strój z różnymi kolorami góry i spodni jest niedozwolony, podobnie jak strój z kołnierzem w innym kolorze niż reszta góry. Malowanie stroju jest zabronione, chyba że farba jest zaprojektowana w formie logo akademii lub sponsora – i tylko w regionach stroju, gdzie dozwolone są naszywki. Naszywki mogą być umieszczane tylko w dopuszczonych miejscach stroju, muszą być wykonane z bawełnianej tkaniny i właściwie naszyte.

naszywki na kimono JBJJF

Wymagania dotyczące pasa: Pas powinien być trwały, o szerokości 4 do 5 cm, koloru zgodnego z rangą zawodnika, z czarną końcówką (z wyjątkiem pasów czarnych, gdzie końcówka powinna być biała lub czerwona). Pas powinien być noszony na wierzchu, owinięty wokół talii dwa razy, i związany podwójnym węzłem, na tyle mocnym, aby utrzymać zamkniętą górną część stroju.

Zmiany w regulaminie IBJJF od 2024 roku:

  • IBJJF ogłosiła, że wprowadzi kilka zmian w przepisach dotyczących stroju, które wejdą w życie  w 2024 roku. Zmiany obejmują zmniejszenie akceptowalnej gramatury tkaniny, co sprawi, że wiele ultralekkich Gi będzie niedozwolonych w zawodach IBJJF. Ponadto ograniczona będzie dopuszczalna długość wzmocnień na mankietach Gi i lokalizacja naszywek, ale na spokojnie tym zajmiemy się za 2 miesiące.

 

Wymagania dotyczące Kimona(Gi) według UAEJJF (Federacji Jiu-Jitsu Zjednoczonych Emiratów Arabskich)

Materiał Gi: Podobnie jak w IBJJF, Gi powinno być wykonane z bawełny lub materiału podobnego do bawełny. Dla młodzieży, dorosłych i mistrzów, strój wykonany z tkaniny tkanej jest obowiązkowy.

Kolor i naszywki Gi: Strój musi być jednokolorowy (biały lub niebieski). Strój z różnymi kolorami góry i spodni jest niedozwolony, podobnie jak strój z kołnierzem w innym kolorze niż reszta góry. Malowanie stroju jest zabronione, chyba że farba jest zaprojektowana w formie logo akademii lub sponsora – i tylko w regionach stroju, gdzie dozwolone są naszywki. Naszywki mogą być umieszczane tylko w dopuszczonych miejscach stroju, muszą być wykonane z bawełnianej tkaniny i właściwie naszyte.

Wymagania dotyczące pasa: Wymagania są takie same jak w IBJJF.

No i to w zasadzie tyle. Powodzenia na zawodach!

Materiał przygotowany na podstawie:

RECENT POSTS